0
Twój koszyk jest pusty
Zaloguj się

Oświetlenie pokoju dziecięcego – zasady bezpieczeństwa

Przygotowanie pokoju odpowiedniego dla dziecka to nie lada wyzwanie. Dzieciaki są ciekawe świata, chciałyby spróbować dosłownie wszystkiego – a to niesie za sobą spore niebezpieczeństwo, zwłaszcza w sytuacji, gdy w grę wchodzi prąd lub ostre przedmioty. Dlatego właśnie, zanim zostawimy nasze dziecko sam na sam ze swoim pokojem, należy zadbać, by dosłownie każdy jego kąt, był dla niegobezpieczny. Nie można zapomnieć nawet o najmniejszym szczególe, tak by móc spokojnie pozwolić maluchowi bawić się we własnych czterech ścianach.

Oczywiście pokój dziecięcy to przede wszystkim bezpieczeństwo. Jednak bardzo duże znaczenie dla rozwoju dzieci ma samo urządzenie pomieszczenia. Ważne, by było ciekawe, kolorowe i pobudzało zmysły. Jak więc powinniśmy urządzić pokój dziecięcy, by był zarówno ciekawy jak i bezpieczny?

Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Pomysły malców bywają tak abstrakcyjne, że zapewne żaden dorosły nie będzie w stanie zrozumieć wszystkich ich motywów.  

Dlatego bardzo ważne jest, by kompleksowo zabezpieczyć pokój, a co ważniejsze sprzęty przed wyobraźnią malucha. To kilka prostych porad, które pomogą Ci uniknąć problemów

  • Po pierwsze, żadnego, ale to absolutnie żadnego dostępu do gniazdek – dlaczego? To chyba oczywiste, palce dzieciaka zmieszczą sięwszędzie tam, gdzie nie trzeba. 
  • Po drugie – żadnych kabli na widoku. To już może nie być tak oczywiste, jednak pamiętajmy, że maluchy lubią „smakować” wszystko, co napotkają na swojej drodze. A przegryzienie przewodu elektrycznego może być, lekko mówiąc, szokującym doznaniem. 
  • Po trzecie. Wszelkiego rodzaju lampy czy lampki, powinniśmy umieścić poza zasięgiem ciekawskiego malca. Jeśli już chcemy wykorzystać wysoką lampę stojącą, przymocujmy ją na stałe do podłogi – tak by nie spadła na dziecko. To samo tyczy się lampek na szafkach, upewnijmy się, że szkrab ich na siebie nie zrzuci.
  • Wszelkiego rodzaju źródła światła, do których dziecko będzie miało dostęp, powinny być wykonane z nienagrzewających się materiałów – dotknięcie bądź polizanie nagrzanej żarówki, będzie gwarantem płaczu, krzyku i wizyty u lekarza.
  • Kiedy oświetlenie działa na baterie, dokładnie zamocuj wieczko – tak by maluch nie wyciągnął źródła zasilania – które może wydać mu się idealnym posiłkiem.


Światło a rozwój dziecka

Oświetlenie ma ogromy wpływ na to jak nasza pociecha będzie się rozwijać. Zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia – kiedy jego wzrok nada się rozwija. Na tym etapie, zdecydowanie zaleca się raczej półmrok – intensywne światło będzie razić oczka malucha. Dlatego, przynajmniej na tym etapie, bardzo ważne będzie zaopatrzenie się w lampkę nocną, a jeśli w pokoju dziecięcym jest dużo światła słonecznego – na dzień pamiętajmy o przysłanianiu okien.

pokój dziecko

Odpowiednie oświetlenie, na odpowiednią okazję

Światło ma bardzo duże znaczenie, podczas codziennych czynności. Jednak wiele z nich, wymaga różnego rodzaju oświetlenia. Dlatego dobrym pomysłem, będzie wyposażenie pokoju dziecięcego w kilka źródeł światła.

  • Światło ogólne


Przeznaczone chociażby do zabawy. Powinno dokładnie oświetlać całe pomieszczenie i być możliwie najbardziej zbliżone do światła dziennego. Dobierając je, należy wziąć pod uwagę zarówno barwę i temperaturę światła, jak i moc żarówki. Ważne jest także by dopasować je do kolorystki ścian – im jaśniejsza farba czy tapeta, tym mocniej będzie odbijać światło.

  • Światło „na noc”


Tutaj najlepszym rozwiązaniem będzie zakup lampy stojącej. Zapewni ona poświatę idealną w momencie, w którym będziemy czytać naszemu malcowi bajkę na dobranoc lub swego rodzaju oazę, gdy dziecko boi się ciemności. Dodatkowo, lampy tego typu dostępne są już we wszystkich kształtach i rozmiarach – dlatego zależnie od zainteresowań malucha, możemy zafundować mu świecące zwierzątko czy autko. Pamiętajmy jednak, że oczy maluchów lubią również ciemność, dlatego nie zostawiajmy światła włączonego na całą noc. Jeśli mały boi się spać po ciemku, zamontujmy w lampce automatyczny wyłącznik.

  • Światło punktowe


Czyli wszelkiego rodzaju lampki wolnostojące. Najlepiej sprawdzą się jako doświetlenie miejsc do nauki – takich, jak chociażby biurko. Jeśli zamontujemy w nich nieco przyciemnianą żarówkę, zdadzą egzamin, również jako lampki nocne.

Lista producentów

Płatności obsługuje:
PayU

BestSeller – oprogramowanie sklepu internetowego  |  Realizacja sklepu internetowego - Netplozja