0
Twój koszyk jest pusty
Zaloguj się

Co robić ze zużytymi świetlówkami i żarówkami led?

Od czasu pojawienia się na rynku oświetlenie LED zaczęło zyskiwać popularność na całym świecie. Żarówki tego typu są nie tylko bardziej wydajne i tańsze w użytkowaniu, zapewniają też jaśniejsze, bardziej naturalne i mniej drażniące dla oka światło. Właśnie dzięki tym właściwościom, wręcz z dnia na dzień, wypierają standardowe żarówki. Jedną z ich wad – w porównaniu do zwyczajnych świetlówek – jest cena, która jednak rekompensowana jest długim czasem pracy. Standardowa lampa LED pracuje do 50 tys. godzin, co przy użytkowaniu średnio przez 5 godzin dziennie, daje nam aż 30 lat.  

Decydując się na oświetlenie LED, trzeba pamiętać o jednej, bardzo ważnej kwestii. Mianowicie, takie żarówki zawierają złożone elementy elektroniczne, a także niebezpieczne substancje (rtęć), przez co nie powinny być wyrzucane razem z innymi odpadami domowymi – informuje nas o tym logo na opakowaniu).  

Co zrobić ze zużytymi „ledami”?Wyrzucanie takiego rodzaju oświetlenia wraz ze zwykłymi odpadami, nie tylko wpływa negatywnie na środowisko naturalne naszej planety, może również stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia osób pracujących na wysypiskach. I właśnie dlatego, zużyte żarówki powinniśmy oddać do specjalnych miejsc, tak by nie stanowiły zagrożenia dla ludzi, zwierząt czy środowiska. Jednym z takich miejsc, są punkty zbierania elektrośmieci, które przyjmują je w każdej ilości. Adresy takowych punktów można znaleźćna stronie Urzędu Gminy. Zgodnie z ustawą o zużytym sprzęcie elektronicznym i elektrycznym, zużyte ledy możemy oddać do sklepu, który ma obowiązek przyjąć je w stosunku 1:1 do zakupionych, bez względu na markę. Ostatnią opcją są specjalne pojemniki, które można znaleźćna osiedlach mieszkaniowych.

żarówa

Jak postępować w przypadku stłuczenia świetlówki?Tak długo, jak nie będzie uszkodzona, żarówka led jest w pełni bezpieczna i nieszkodliwa. Jednak w przypadku jej stłuczenia, zawarte w niej toksyczne substancje mogą się wydostać, powodując zagrożenie dla zdrowia a nawet życia. Dlatego bardzo ważne jest, by w przypadku stłuczenia takiej żarówki, postępować ostrożnie i rozważnie. Zobacz, co musisz zrobić:

 • Po pierwsze, powinieneś otworzyć okno i wietrzyć pomieszczenie przez co najmniej 15 minut, tak by w pełni usunąć opary rtęci.  
 • Pamiętaj też o zabezpieczeniu pokoju, tak by dzieci czy zwierzęta domowe nie mogły doń wejść – unikniesz dzięki temu roznoszenia rtęci po mieszkaniu.
 • Zabezpiecz dłonie – chociażby gumowymi rękawiczkami.
 • Zbierz stłuczone elementy – jednak nie używaj do tego domowego odkurzacza, resztki rtęci mogą bowiem wciąż być na kawałkach szkła.
 • Usuń z podłogi resztki szkła i niebezpiecznych substancji za pomocą wilgotnych ręczników papierowych.
 • Wszystkie zebrane resztki, wraz z rękawiczkami i ręcznikami, powinieneś umieścić w szczelnym woreczku – najlepiej zaklejonym taśmą, następnie przekazać do punktu zbierania, wraz z innymi zużytymi świetlówkami.
 • Pamiętaj też, by dokładnie umyć dłonie.

Niebezpieczne substancje w świetlówkach

Najważniejszą z nich jest oczywiście rtęć, w śladowej wręcz ilości 5mg (co odpowiada mniej więcej ilości tuszu na czubku długopisu), może mieć bardzo negatywny wpływ na organizm człowieka.  

Rtęć może przedostać się do organizmu z pożywieniem, wodą a nawet powietrzem, dlatego bardzo ważne jest, by dokładnie zabezpieczyć i sprzątnąć pomieszczenie, w którym doszło do rozbicia świetlówki. Ludzki organizm nie najlepiej radzi sobie z wydalaniem tej substancji (zostaje w nas nawet 75% wchłoniętej rtęci). Odkłada się najczęściej w nerkach i wątrobie, a jej działanie wpływa na układ nerwowy. Co najgorsze, skutki zatrucia rtęcią, mogą być bardzo długotrwałe. Symptomy wchłonięcia rtęci to:

 • Bezsenność
 • Zawroty głowy
 • Zmęczenie
 • Stany depresyjne
 • Zaburzenie koordynacji ruchowej
 • Zaniżona ostrość wzroku czy słuchu
 • Drżenie rąk

PodsumowującOświetlenie led to świetny sposób by ograniczyć wydatki na prąd, a co za tym idzie wspomóc nieco ochronę środowiska. Mimo tego, że zawierają w sobie niebezpieczne związki, tak długo jak korzystamy z nich odpowiedzialnie, możemy mieć pewność, że są w pełni bezpieczne, tak dla nas jak i naszej planety. Jest to świetne zastępstwo, dla standardowego oświetlenia, które jest zdecydowanie droższe w eksploatacji.

Lista producentów

Płatności obsługuje:
PayU

BestSeller – oprogramowanie sklepu internetowego  |  Realizacja sklepu internetowego - Netplozja