0
Twój koszyk jest pusty
Zaloguj się

Jak wybrać lampę do salonu?

Aranżacja wnętrz to nie tylko wybór kolorystki, stylu czy mebli. Ogromne znaczenie mają również z pozoru nieistotne dodatki. Na wystrój pomieszczenia składa się dosłownie każdy szczegół, dlatego bardzo ważne, by wszystkie części składowe naszego wymarzonego salonu stanowiły niepowtarzalną, modną i funkcjonalną całość. Stworzenie klimatycznego wnętrza, w którym zarówno domownicy jak i goście, będą czuli się swobodnie i miło, nie jest proste. Trzeba wziąć po uwagę bardzo wiele czynników i zadbać o każdy, najdrobniejszy nawet szczegół – tak by całość prezentowała się fenomenalnie, a pokój służył nam przez długie lata.

Jednym z bardzo ważnych elementów podczas aranżacji każdego wnętrza, jest dobór odpowiedniego oświetlenia. I nie mówimy tu tylko o pasującymdo całości oświetleniucentralnym, takim jak żyrandol czy lampa wisząca, ale także o świetle punktowym, które, gdy zajdzie taka potrzeba, zapewni nam odpowiednią atmosferę – swoistego półmroku.  

Jak więc dobrać stylistykę lamp, a co ważniejsze, jak je ustawić, by idealnie wpasowały się w całokształt naszego salonu?

Na co zwrócić uwagę?Przed kupnem konkretnej lampy, powinieneś zwrócić uwagę na kilka aspektów.  

  • Po pierwsze wymiary. Powinny być dostosowane do rozmiarów salonu, w małym pomieszczeniu, abażur w rozmiarze XL, będzie jedynie przeszkadzał i niepotrzebnie zabierał miejsce. To samo dotyczy odwrotnej sytuacji, gdy nasz dom ma metraż wiktoriańskiego pałacu, nie decydujmy się na minimalistyczne lampki – nie zapewnią one bowiem odpowiedniego doświetlenia i klimatu. Ważne też, by dopasować dodatkowe oświetlenie do wysokości wnętrza – w niskich pomieszczeniach lepiej sprawdzą się chociażby lampy wiszące.
  • Po drugie materiał. To bardzo ważny element, wpływa nie tylko na estetykę lampy, ale przede wszystkim na jej trwałość. Oczywistym wydaje się, że najtrwalsze będą lampy wykonane z metali, jednak są one dość masywne i toporne, przez co nie pasują do każdego wnętrza. Można również zdecydować się na nieco mniej wytrzymały materiał, taki jak tkanina, papier, plastik a nawet szkło.
  • Po trzecie światło. To, w którym kierunku pada i jak bardzo intensywne jest światło emitowane przez daną lampę, ma ogromne znaczenie w oświetlaniu salonu. Przykładowo, światło skierowane do góry rozświetli cały pokój, z kolei klosz wielopunktowy skieruje promienie światła w konkretne miejsce. Jeśli potrzeba nam nastrojowego, intymnego oświetlenia, powinniśmy zdecydować się na ciemny abażur, natomiast gdy zależy nam na intensywnym, jasnym świetle – kupmy przezroczysty.

lampy salon

Jak oświetlenie wpływa na salon?Konkretny rodzaj oświetlenia może w istotny sposób wpłynąć na wizualny odbiór całego pomieszczenia. Oto kilka przykładów tego, jak można zmienić swój salon za pomocą jedynie światła.

  • Gdy chcesz, by twój salon sprawiał wrażenie większego, zastosuj lampy o transparentnych kloszach – dają one bowiem jasne światło, które wizualnie zwiększy przestrzeń w salonie. 
  • Jeśli strumień światła skierujesz na sufit, optycznie podwyższysz pomieszczenie, natomiast kierując je w dół, sprawisz, że będzie robić wrażenie niższego niż w rzeczywistości.
  • Kolejny zabieg, dzięki któremu powiększysz wnętrze, to umieszczenie lampy w pobliżu lustra – osiągniesz dzięki temu ciekawą grę świateł i cieni.
  • Gdy zależy ci na klimatycznym, intymnym wnętrzu, zdecyduj się na lampy z ciemnymi kloszami.
  • Jeśli kupisz lampy o niestandardowych kształtach i kolorach, pomogą one odciągnąć uwagę od mniej ciekawych elementów wystroju.


Gdzie postawić lampy?To, jak najlepiej rozstawić lampy w salonie, w największym stopniu uzależnione jest naszych indywidualnych potrzeb i przyzwyczajeń. W przypadku, gdy lubisz spędzać czas w ulubionym fotelu z książką i kawą, dobrze będzie ustawić lampę tuż obok siedziska, dzięki czemu zyskasz idealną przestrzeń do relaksu i lektury. Dodatkowe oświetlenie ustawione obok telewizora, pozwoli nam w spokoju cieszyć się seansem, podczas którego nasze oczy nie będą się przemęczać. 

Lista producentów

Płatności obsługuje:
PayU

BestSeller – oprogramowanie sklepu internetowego  |  Realizacja sklepu internetowego - Netplozja