0
Twój koszyk jest pusty
Zaloguj się

Oświetlenie kuchni - jak zrobić to dobrze?

Kiedy projektujemy nasza wymarzoną kuchnie, głównie zwracamy uwagę na meble, sprzęt AGD oraz kolor ścian. Nie wolno natomiast zapominać o odpowiednim oświetleniu, które odgrywa niesamowicie ważną rolę. Oprócz wyboru stylowych lamp, powinniśmy zwrócić także uwagę na barwę światła.

Barwa ma duże znaczenie

Barwa światła wpływa na samopoczucie oraz nastrój osób, które znajdują się w pomieszczeniu. Barwa chłodna pobudza do działania ponieważ wzbudza wzmożoną koncentrację. Barwa ciepła wycisza, rozluźnia oraz wprowadza w stan relaksu. Im cieplejsza barwa tym pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne.

Oświetlenie kucnia

Kombinacja trzech rodzajów oświetlenia

Według projektantów wnętrz najkorzystniejsza i najwygodniejsza jest kombinacja trzech rodzajów oświetlenia: oświetlenie ogólne, lampy skierowane w konkretne miejsca oraz lampy tworzące klimatyczny nastrój.
Oświetlenie ogólne to lampa sufitowa zawieszona w centralnym miejscu. Ma za zadanie oświetlić pomieszczenie i głównie przydaje się np. podczas sprzątania. Niestety nie nadaje się do gotowania i innych czynności wymagających dobrego oświetlenia ponieważ zasłaniamy ją sobie plecami.
Lampy skierowane w konkretne miejsca czyli zazwyczaj oświetlenie ledowe bądź halogenowe, montowane nad blatem kuchennym i kuchenką w odległościach 40-70 cm w zależności od ilości światła naturalnego znajdującego się w pomieszczeniu.
Lampy dekoracyjne, tworzące nastrój czyli np. kinkiety. Mają za zadanie wprowadzić nas w miły nastrój np. podczas popołudniowej kawy.
Warto wiedzieć, że dzięki dobraniu odpowiedniego oświetlenia można np. optycznie powiększyć zbyt małe kuchnie.

Bezpieczeństwo

Należy bezwzględnie dopilnować aby oświetlenie w kuchni było wodoodporne oraz aby uniemożliwiało oparzenie się. Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Barwa odpowiednio dobrana do kuchni

Jak już wspomniano barwa światła ma ogromne znaczenie. Jaką więc barwę wybrać do kuchni?
Barwa światła w kuchni powinna być ciepła ale oczywiście nie przesadnie ciepła. Zimna barwa sprawia, że potrawy będą wyglądać mało apetycznie i nieświeżo.

Lampa wisząca nad stołem

Jeśli w kuchni znajduje się stół przy którym spożywa się posiłki, warto aby nad nim zawisła również lampa punktowa. Nad okrągłym stołem może to być pojedyncza, centralnie powieszona lampa, natomiast nad podłużnym dobrze aby zawisło kilka mniejszych lamp.

Podświetlenie podszafkowe

Oświetlenie podszafkowe oprócz stylowego wyglądu, jest świetnym rozwiązaniem dla wygodnego przygotowywania posiłków. Obecnie do tego typu rozwiązań stosuje się żarówki halogenowe oraz taśmy led.
Żarówki halogenowe: jest to punktowy sposób doświetlania przestrzeni kuchni. Zazwyczaj umieszcza się je w spodzie szafek ale można zdecydować się także na zestawy ruchome. Niestety żarówki halogenowe bardzo mocno się nagrzewają co powoduje utrudnienia w ustawianiu ich w odpowiedniej pozycji.
Światło Led: obecnie stawia się na oświetlenie ledowe ponieważ w porównaniu do żarówek halogenowych dużo wolniej się nagrzewają. Dodatkowo zużywają dużo mniej energii co pozwala sporo zaoszczędzić.

Odpowiedni klimat

Dobrze dobranym oświetleniem możemy tuszować niedoskonałości pomieszczeń i wprowadzać odpowiedni nastrój. Dzięki ciepłej barwie możemy wpływać na atrakcyjność wykonanych przez nas posiłków oraz sprawiać aby domownicy w kuchennym zaciszu czuli się swobodnie i przyjemnie. Dlatego przy projektowaniu kuchni pamiętajmy o odpowiednim oświetleniu.

Lista producentów

Płatności obsługuje:
PayU

BestSeller – oprogramowanie sklepu internetowego  |  Realizacja sklepu internetowego - Netplozja