0
Twój koszyk jest pusty
Zaloguj się

Pomysłowe oświetlenie ogrodu

Nasz ogród, o ile odpowiednio o niego zadbamy i przygotujemy, może stać się dla nas i naszej rodziny istnym sacrum. Każdy przecież potrzebuje miejsca, w którym może odciąć się od codziennej gonitwy i zgiełku wielkiego miasta. Najlepiej relaksować się oczywiście na łonie natury, wśród drzew, krzewów i kwiatów. Nie zawsze mamy jednak możliwość, by od tak wybrać na pełną roślinności łąkę, rozłożyć kocyk, wziąć ulubioną książkę i poddać się relaksowi. Podobny efekt możemy osiągnąć, jeśli odpowiednio przygotujemy nasz ogród. Dodatkowo, dobrze zaaranżowany, może nam służyć nie tylko w dzień, ale również nocą. Jednak w tym celu, niezbędne będzie dodatkowe oświetlenie naszych „terenów zielonych”. Tak, byśmy w ciemnościach nie znaleźli się nagle w krzewach czy oczku wodnym.

Jednak oświetlenie ogrodu to nie lada wyzwanie. Problemem tu jest nie tylko sam design świateł i cienie, ale także funkcjonalność i odporność materiałów na warunki panujące w ogrodzie. Nie chcemy przecież być zmuszani do rozmontowywania całej instalacji podczas deszczów czy mroźnej zimy. Jak więc urządzić piękny, zielony i dobrze oświetlony ogród? Mamykilka porad.

lampy ogród

Jakie części ogrodu oświetlić?  • Przede wszystkim wejścia. Zarówno do domu, jak i furtkę. Zazwyczaj idealnie sprawdzi się reflektor z dużą mocą. Ciekawym rozwiązaniem będzie zainstalowanie czujników ruchu, dzięki czemu spokojnie będziemy mogli poruszać się po naszym ogrodzie. Pamiętaj tylko o odpowiednim ustawieniu czujnika lampy, tak by nie włączała się bez powodu.
  • Przestrzenie spotkań i relaksu, takie jak patia, altany, tarasy czy werandy. Przydałyby się w nich światła padające zarówno pionowo z góry, jak i dodatkowe oświetlenie boczne – które doskonale rozjaśni przestrzenie stołów czy blatów. Dzięki temu będziemy w stanie spokojnie przygotowywać i spożywać posiłki, a także dojrzeć twarze ewentualnych gości. Pamiętaj tylko, że w przypadku zamkniętych przestrzeni, jak na przykładaltany, warto zastosować nieco bardziej intymne światło boczne lub dolne – odbite od sufitu konstrukcji.
  • Ścieżki i przejścia. To jeden z najważniejszych elementów wymagających dodatkowego oświetlenia. Bardzo ważne jest, by oświetlić je w sposób jednolity – tak by światło padało na nawierzchnie oraz niewielki pas przy jej brzegach. Ważna jest tu dbałość o ukierunkowanie światła – tak by w miarę możliwości skierowane było na powierzchnie ścieżki. Należy unikać światła skierowanego w górę. Ciekawym rozwiązaniem będzie zainstalowanie niewielkich reflektorów na niskich słupkach bądź też osadzonych w ziemi. Da nam to cudowny efekt światła niejako prześlizgującego się po powierzchni, a także klimatyczne cienie. Pamiętaj, by możliwie najlepiej doświetlić schody, jeden niewidoczny stopień, może być prowodyrem wielu wypadków.
  • Kolejny elementem wartym dodatkowego oświetlenia jest woda. Oświetlenie samej jej tafli, pomoże nam osiągnąć efekt odbicia, które w piękny sposób podkreśli wasze oczko wodne. Innymrozwiązaniem będzie oświetlenie jedynie roślinności dookoła. Można też zastanowić się nad lampami podwodnymi lub pływającymi.
  • Ostatnim elementem, o którym warto wspomnieć, jest roślinność. Pamiętaj jednak, by skupić się na oświetleniu tych, które kwitną cały rok. Ciekawie wyglądają także rośliny o poplątanych pędach lub gałęziach w „płaczącej” formie. Ważne, by źródło światła zainstalować między rośliną a odbiorcą – tak by zieleń byłą idealnie doświetlona, a obserwatorzy - nie byli oślepiani. 

Lista producentów

Płatności obsługuje:
PayU

BestSeller – oprogramowanie sklepu internetowego  |  Realizacja sklepu internetowego - Netplozja