0
Twój koszyk jest pusty
Zaloguj się

Prawidłowe oświetlenie miejsca pracy

W XXI wieku pracujemy coraz więcej, coraz szybciej. W miejscu pracy spędzamy kilkadziesiąt godzin tygodniowo, dlatego tak ważne jest, by odpowiednio dostosować panujące tam warunki tak, by nasza kondycja, zarówno psychiczna jak i fizyczna nie ucierpiała na długotrwałej pracy w biurze.  

Przy aranżacji biura powinniśmy zwrócić uwagę na odpowiednie oświetlenie. Może ono wpływać na samopoczucie pracowników, ich skupienie i koncentrację, a co za tym idzie na efektywność ich pracy.  

Jednak komfort pracowników, to nie jedyny aspekt, który pracodawca musi wziąć pod uwagę wybierając oświetlenie do biura. Bardzo ważne są też normy zużycia energii elektrycznej. Chodzi tutaj o maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Cała sztuka polega połączeniu odpowiedniego zużycia energii, z światłem, które będzie odpowiednio jasne dla wszystkich pracowników.

 światło biuro

Na co zwrócić uwagę wybierając oświetlenie do biura?Przy wyborze oświetlenia do miejsca pracy bardzo ważna jest rozwaga i konsekwencja. Decydując się na konkretne świetlówki, należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych parametrów. Są to m.in. oddawanie barw, natężenie światła oraz jego temperatura (barwa).

  • Oddawanie barw

Jest to jeden z kluczowych współczynników, które wpływają na jakość pracy w biurze. Mówiąc wprost, chodzi tutaj o to, jak dobrze nasze oczy odczytują kolory otaczających nas przedmiotów w danym oświetleniu. Oddawanie barw określa się za pomocą współczynnika Ra – który określa jakość światła białego. Wyraża się go za pomocą skali od 0 do 100, im wyższa ocena, tym precyzyjniej oddawane są barwy oświetlonych obiektów.

  • Natężenie światła

Charakteryzuje ono nie tyle samo źródło światła, co jakość oświetlenia danej powierzchni. Określa się je za pomocą wielkości fizycznej – luksów (lx). Natężenie światła w miejscu pracy, określone jest przez polskie normy, w których punktem odniesienia, jest natężenie wymagane do rozpoznania rysów ludzkiej twarzy (20 lx).  

To, jakie natężenie powinniśmy zastosować, uzależnione jest od rodzaju wykonywanej pracy i określone przez normy prawne. Dla wykonywania prostych, podstawowych czynności, przyjęta norma wynosi 50 lx. Jednak w przypadku typowych prac biurowych – jak obsługa komputera, będzie to już 500 lx. Największe natężenie, wymagane jest podczas prac precyzyjnych, jak choćby mikro mechanika czy prace jubilerskie, wynosi ono 1000 lx.

  • Temperatura (barwa) światła

Wyraża się ją w Kelwinach (K). W największym skrócie, temperatura światła, rozumiana jest jako wartość równą temperaturze ciała doskonale czarnego, które emituje światło najbardziej zbliżone do światła porównywanej barwy.

Jednak to, jaką temperaturę światła powinniśmy zastosować, uzależnione jest w największej mierze od tego, co i gdzie chcemy oświetlać. Oto jak przedstawia się zależność pomiędzy pomieszczeniem a temperaturą światła:

  1. Barwa dzienna (5000K – 6500K) – idealnie pasuje do miejsc, w których wymagany jest intensywny wysiłek wzrokowy, przemysł jubilerski, grawerowanie etc.  
  2. Barwa biała – chłodna (3800K – 4300K) -  Najlepiej sprawdzi się przy oświetleniu ogólnym, takich jak korytarze czy przedsionki.  Wszędzie tam, gdzie nie wykonuje się pracy związanej z wysiłkiem wzrokowym. Miejsca, gdzie potrzebne jest neutralne oświetlenie.
  3. Barwa biała (3000K – 3500K) – Sprawdzi się we wszystkich miejscach przeznaczonych do rozrywki. W przypadku biura może to być pokój socjalny czy jadalnia.
  4. Barwa ciepła (2700K – 2900K) –Temperatura idealna podczas odpoczynku czy relaksu.  

Pamiętajmy, że w pracy spędzamy bardzo dużo naszego czasu – dlatego właśnie tak ważne jest odpowiednie oświetlenie, które zapewni nie tylko komfort pracy, ale też sprawi, że będziemy czuć się bardziej wypoczęci i gotowi do działania.

 

Lista producentów

Płatności obsługuje:
PayU

BestSeller – oprogramowanie sklepu internetowego  |  Realizacja sklepu internetowego - Netplozja